životopis Bowieho

12. listopadu 2009 v 13:51 | Dodo |  David Bowie
Významný anglický zpěvák a hudebník (m.j. kytarista a hráč na klávesové nástroje), vl. jm. David Robert Jones nar. 1947.


Začínal jako saxofonista. V letech 1964 - 65 hrál m.j. ve skupinách King Bees, Manish Boys a Lower Third. Všechny dospěly pouze k neúspěšným singlům. Až v r. 1966 uspěl poněkud lépe singl Can´t Help Thinking About Me, natočený s posledně jmenovanou kapelou, už pod změněným názvem David Bowie & The Lower Third. Po jejím rozchodu se Bowie osamostatňuje a natáčí 1. album.

V r. 1968 zakládá trio Feathers, které se sice o rok později rozpadá, ale v této době vzniká zásadní nahrávka Space Oddity. Singl se dostal na 1. místo britské hitp. ale až v r. 1975. V r. 1970 sestavuje Bowie doprovodnou skupinu Hype (Tony Visconti - bg, John Cambridge - dr, Mick Ronson - g).

Skupina byla později nazývána The Spiders From Mars. Zásadní průlom představuje album The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars, které je prvním z velice dlouhé řady úspěšných desek. Od r. 1974 pobývá Bowie 2 roky v U.S.A. a nové prostředí se odráží na albech z tohoto období. Např. na albu Young Americans spolupracoval i s Johnem Lennonem. Deska přinesla i jeho 1. hit č. 1 v USA - Fame. V roce 1976 se stěhuje do Berlína a v té době dochází také ke změně hudebního stylu a desky Low, Heroes a Lodger budou částečnou inspirací interpretům new wave.

Na těchto albech spolupracoval s Brianem Enem. Velkého úspěchu dosahují i alba Scary Monsters And Supercreeps - s hitem Ashes To Ashes (1. v Anglii) a Let´s Dance - s hitem Let´s Dance (1. v USA i v Anglii). Počínaje albem Tonight má už Bowieho kariéra po komerční stránce jisté výkyvy. Úspěšně v té době vycházejí ale CD-reedice starších nahrávek. V r. 1988 sestavuje sk. Tin Machine, s níž natáčí celkem 3 alba. Album Black Tie White Noise zaznamenává v Anglii opět 1. pozici.

Důležitým momentem je i Bowieho kariéra herecká, která začala už na konci 60. let a z řady divadelních a filmových rolí stojí za zmínku m.j. pantomima Pierrot In Turquoise (1967), filmy The Man Who Fell To Earth (1976), Just A Gigolo (1978), The Hunger (1983), Merry Christmas Mr. Lawrence (1983), Into The Night (1985), Absolute Beginners (1986), Labyrinth (1987) nebo divadelní představení The Elephant Man (1980) a Boal (1982). Souvisí s tím i Bowieho důraz na scénické ztvárnění koncertů, v němž byla často naznačována jeho bisexualita. Ke špičkovým patří jeho videoklipy.

Velkého ocenění se dostává i kvalitním albům z 90. let.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama