Životopis Deep Purple

13. listopadu 2009 v 10:04 | Dodo |  Deep Purple
Členové: Ian Paice
Rover Glover
Steve Morse
Jon Lord
Ritchie Blackmore
Glenn Hudgens
David Coverdale
Tommy Bolin
Ian Gillan
Don Airey

Slavná anglická hardrocková skupina. Její prazáklad tvořili J. Lord (předtím člen sk. Artwoods, nar. 1941), Chris Curtis (někdejší bubeník sk. Searchers) a R. Blackmore (vl. jm. Richard Harold Blackmore, nar. 1945, předtím člen m.j. Crusaders a Outlaws), kteří se scházejí v r. 1967. Počátkem roku 1968 vzniká skupina Roundabout, když trojici doplňují baskytarista Dave Curtis a bubeník Bobby Woodman.


V březnu ale D. Curtis, B. Woodman a Ch. Curtis odcházejí a sestavu doplňují I. Paice (nar. 1948) a R. Evans (ze sk. MI5 a Maze) a baskytaristou se stává N. Simper ze skupiny Johnny Kid & The Pirates (krátce hrál i ve sk. Flowerpot Man, s J. Lordem).
Už pod názvem Deep Purple absolvují v dubnu 1968 1. koncert (v Dánsku). V září vychází 1. singl - Hush, ale prosazuje se pouze v USA. To samé platí o vzápětí vydaném 1. albu. Kapela byla zpočátku ovlivněna soundem sk. Vanilla Fudge.

V létě 1969 odchází R. Evans a N. Simper, na jejichž posty nastupují R. Glover (nar. 1945) a I. Gillan (nar. 1945, ze sk. Episode Six). Evans později zpíval ve sk. Captain Beyond, Simper se objevil ve sk. Warhorse a Fandango.

Průlom v Anglii znamená v r. 1970 důležité album In Rock a hitový singl Black Night. V tomtéž roce se I. Gillan ujímá pěveckého partu v newyorském představení muzikálu Jesus Christ Superstar. Vrcholné období následuje kolem alb Fireball a Machine Head. Rockovou "klasikou" se stává skl. Smoke On The Water.

V r. 1972 nahrává J. Lord album s London Symphony Orchestra. V létě 1973 opouští Deep Purple R. Glover (za produc. prací) a I. Gillan (za relativně úspěšnou sólovou kariérou). Na podzim je pak zastupují D. Coverdale (nar. 1951) a G. Hughes (ze sk. Trapeze, nar. 1952). V r. 1975 odchází i R. Blackmore (zakládá úspěšnou sk. Rainbow), jehož zastupuje na 1 studiové album Američan T. Bolin (nar. 1951) ze sk. James Gang. V létě 1976 se Deep Purple rozcházejí.

D. Coverdale zakládá Whitesnake, J. Lord a I. Paice poté působí ve sk. Paice, Ashton & Lord (album Malice In Wonderland, 1977), G. Hughes se vrací k Trapeze a T. Bolin zakládá vlastní kapelu (v prosinci ale umírá).

V r. 1980 se objevuje "falešná" sk. Deep Purple vedená R. Evansem, ale podaří se jí pouze turné po USA. V r. 1984 se "klasická" sestava opět schází a natáčí relativně úspěšné album Perfect Strangers. V r. 1989 ale I. Gillan skupinu opouští a od r. 1990 zpívá s Deep Purple J.L. Turner. Úspěchy se ale nedostavují a v r. 1993 se I. Gillan opět vrací.

Po odchodu Blackmora (obnovil Rainbow) hraje na albu Purpendicular Američan Morse (nar. 1954, ex - Dixie Dreggs, Kansas).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama